Jak zachęcić dzieci do czytania?

Nie da się ukryć, że czytanie jest ważną umiejętnością w życiu każdego człowieka. Wpływa ono na rozwój umiejętności poznawczych, daje możliwość doskonalenia wyobraźni czy kreatywności, umożliwia wyciszenie się i zrelaksowanie. Ma także niebagatelne znacznie, jeśli chodzi o rozwój emocjonalny dziecka. Młody człowiek poznaje uczucia i emocje innych osób, utożsamia się z bohaterami i uczy się, jak różne decyzje mogą wpływać na ich życie.

Co jednak zrobić, żeby zachęcić dzieci do czytania książek? Na pewno ważne jest to, aby już od najmłodszych lat sięgać po nie, oglądać, opowiadać, co się znajduje na obrazach i czytać je dziecku. Pozwala to wspólnie spędzić czas i daje dużo radości wszystkim stronom tego procesu.  Dziecko powinno mieć możliwość sięgnięcia po książkę w każdej sytuacji, kiedy tylko będzie miało na to ochotę. Dobrze byłoby więc przygotować biblioteczkę, znajdującą się na wysokości dziecka, taką, z której łatwo coś ściągnąć.

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest dostosowanie książek do potrzeb, zainteresowań i możliwości dziecka. Dla najmłodszych zalecane są pozycje zawierające małą ilość tekstu, duże ilustracje, najlepiej w kontrastowych kolorach. Bardzo zachęcającą działają tu wszelkie elementy przesuwane czy ciekawe faktury, których można dotknąć. Dobrym rozwiązaniem jest więc wykorzystanie w pracy z maluchami książeczek sensorycznych. Im dziecko jest starsze tym powinna zwiększać się zarówno ilość tekstu, jak również ilość elementów graficznych. Sprzyja to bowiem rozwojowi percepcji wzrokowej, skupienia i uwagi. Starszaki natomiast oczekują, że czytana historia będzie miała jakąś fabułę, coś, co ich zainteresuje.

Czytanie powinno być elementem ciągle obecnym w codziennej rutynie. To rodzice, swoją postawą, pokazują, że ma ono wartość i jest po prostu fajną aktywnością. Więc, jeśli chcemy, żeby dzieci czytały i chętnie sięgały po książki, warto samemu po nie sięgać.

Przedszkole jest również miejscem budującym pewne zainteresowania i zaspokajającym potrzeby dzieci. Dlatego też staramy się, żeby dzieci miały swobodny dostęp do książek, zachęcamy do ich systematycznego przeglądania, dajemy możliwość przynoszenia swoich ulubionych książek do przedszkola. Dzieci mogą więc dzielić się swoim zainteresowaniami z rówieśnikami. Czytanie ma dużą moc. Warto więc zadbać o to, aby dzieci miały możliwość jego doświadczania.

Justyna Kapuścińska-Kozakiewicz