Muzyka towarzyszy dzieciom już od samego początku, od okresu ciąży. Okazuje się bowiem, że dzieci są w stanie nie tylko odbierać bodźce, ale również zapamiętywać poszczególne dźwięki. Przeprowadzono bowiem badania na noworodkach, które pokazały, że rozpoznają tekst czytanej w ciąży bajki, pozytywnie reaguje na głos rodziców czy na dźwięki utworów, których słuchała mama w czasie ciąży. Wraz z rozwojem dziecka, muzyka zaczyna nabierać coraz bardziej istotnego znaczenia. Okazuje się, że dziecko dzięki niej jest w stanie się wyciszyć, uspokoić, zrelaksować.

Muzyka również pozytywnie wpływa na rozwój umiejętności komunikacyjnych oraz na umiejętności radzenia sobie z emocjami, zwłaszcza tymi trudnymi. Co jeszcze dziecko zyskuje dzięki słuchaniu muzyki?

  • Jeśli w ciągu dnia wykorzystamy bardziej żywiołowe utwory to wpłyniemy na pobudzenie układu nerwowego. Dziecko może mieć potem więcej energii do działania. Spokojna muzyka, w tym muzyka klasyczna, powodują wyciszenie i uspokojenie.
  • Muzyka oraz śpiewanie piosenek będzie miało pozytywny wpływ na rozwój mowy u dzieci. Bywa nawet tak, że dziecko zanim jeszcze nauczy się budować zdania, to śpiewa piosenki usłyszane w przedszkolu.
  • Zabawa instrumentami pozwala dziecku na zapoznawanie się z różnymi dźwiękami oraz odtwarzanie różnych rytmów. Natomiast samodzielne przygotowywanie instrumentów, np. grzechotek, będzie rozwijało twórczość i kreatywność dzieci oraz wpływa na rozbudzanie ich zainteresowań.
  • Z muzyką nieodłącznie związany jest taniec. Dzięki niemu, dzieci mają możliwość wykonywania różnych ćwiczeń. Usprawniamy w ten sposób ich koordynację ruchową, poprawiamy kondycję fizyczną oraz zapewniamy też określoną dawkę ruchu.

Zabawy muzyczno- ruchowe to również takie aktywności, które pozwalają dzieciom na doskonalenie skupienia i koncentracji. Są w stanie także lepiej reagować na kierowane do nich polecenia. Wszystko to pokazuje, że muzyka jest niezwykle istotnym elementem mającym realny wpływ na rozwój i funkcjonowanie dziecka. Przedszkole jest więc takim miejsce, w którym dzieci powinny na co dzień spotykać się z różnymi formami zajęć, w tym również zajęć muzycznych. Wspólne śpiewanie piosenek, zabawy do nich, wykorzystywanie instrumentów czy taniec nie tylko pozytywnie oddziałują na zachowanie dziecka, ale również przyczyniają się do integrowania dzieci ze sobą.

Warto więc zabierać dzieci na koncerty lub zapraszać muzyków na występy do przedszkola oraz organizować warsztaty, na których można wykorzystać zabawy muzyczne. Spotkania z muzyką dają dzieci dużo frajdy i satysfakcji. Sprzyjają osiąganiu nowych umiejętności i doskonaleniu tych, które są już rozwinięte. Śpiewajmy więc z dziećmi, grajmy z nimi i tańczmy. Dla nas, dorosłych, to też będzie ciekawe i zapewne inspirujące doświadczenie.