Integracja sensoryczna jest obecnie bardzo mocno rozwijającą się formą terapii. Nie da się więc ukryć, że coraz więcej dzieci potrzebuje dodatkowej stymulacji i wsparcia. W naszym przedszkolu, wychodzimy jednak naprzeciw pojawiającym się problemom, poprzez organizację ciekawych zabaw, zajęć i aktywności dla dzieci. Z tego też powodu, bierzemy udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Gramy zmysłami”. Jego głównym celem jest innowacyjne i kreatywne podejście do tematyki rozwijania zmysłów u dzieci oraz tworzenie przez nauczycieli odpowiednich warunków do poznawania świata wieloma zmysłami oraz budowania wiedzy na temat integracji sensorycznej.
W jego ramach, proponowane są dzieciom następujące działania:
Październik – Sensoryczny spacer
Listopad – Sensoryczna matematyka
Grudzień – Sensoryczne ozdoby świąteczne
Styczeń – Wzrok
Luty – Slime/glut
Marzec – Sensoryczne kodowanie
Kwiecień – Smak i węch
Maj – Ścieżka sensoryczna
Każdy miesiąc wiąże się więc z pracą nad innym zmysłem. Dzięki tego typu aktywnościom, dzieci spędzają miło czas, świetnie się bawią i mają możliwość zdobywania nowych doświadczeń sensorycznych. Nie da się ukryć, że jest to bardzo dobra inicjatywna, mająca również profilaktyczny charakter. Poprzez różnorodna stymulację sensoryczną, dajemy bowiem młodemu człowiekowi szansę na znalezienie tych obszarów, które wymagają dostymulowania. Im więcej więc ćwiczeń i zabaw będziemy dzieciom proponować, tym większe prawdopodobieństwo, że trudności sensoryczne będą mniej zauważalne.
Warto mieć bowiem świadomość, że podejmowanie działania nikomu nie zaszkodzą, a są w stanie pomóc wszystkim tym, którzy mają problem z właściwym odbiorem bodźców lub z tym, aby pojawiała się właściwa reakcja adaptacyjna. Jak więc widzicie, warto podejmować różnorodne działania, żeby poprzez zabawę stymulować rozwój dziecka i budować umiejętności radzenia sobie z nadmiarem bodźców, które pojawiają się w jego otoczeniu. A poniżej prezentujemy galerię ze zdjęciami z naszych zajęć sensorycznych w pierwszym semestrze:
(październik – Spacer sensoryczny)
(listopad – sensoryczna matematyka)
(grudzień – sensoryczne ozdoby świąteczne)
(styczeń – wzrok)
Niech te zajęcia będą również inspiracją dla Was, żeby bawić się z dziećmi w domu
Justyna Kapuścińska-Kozakiewicz
Wicedyrektor, pedagog, terapeuta SI