Grudzień – magiczny, świąteczny miesiąc.

W tym rok, chociaż przez kilka grudniowych dni mogliśmy poczuć zimowy klimat i cieszyć się śniegiem i mrozem na zewnątrz. W naszym przedszkolu to taki czas, kiedy wspólnie świętujemy, spotykamy się z Mikołajem i wykonujemy różne zadania z kalendarza adwentowego. Zapewne jesteście ciekawi, co takiego ciekawego działo się w grudniu i jakie zadania nasze Panie Nauczycielki postawiły przed dziećmi. W związku z tym zapraszam Was na sentymentalną podróż Przeżyjmy to jeszcze raz.

Grudniowe wydarzenia rozpoczęły się w tym roku obchodami Dnia Górnika, który w grupie Wiewiórek miał miejsce 5.12. Dzieci zobaczyły, jak wygląda węgiel oraz poznały sposoby jego wydobywania. Wykonały również specjalnie czapki górnicze. Był to dzień, w którym zadano wiele ciekawych pytań i można było poszerzyć swoją wiedzę na temat pracy górnika pod ziemią.

6 grudnia odwiedził nas natomiast wyjątkowy gość. Przyjechał z dalekiej Laponii w saniach ciągniętych przez renifery. Przywiózł ze sobą całą masę prezentów dla dzieci. Nasze Przedszkolaki z radością powitały Mikołaja, przygotowały dla niego pierniki, upominki oraz piosenki. Zaprosiły go również do wspólnej zabawy i tańca. Nie da się ukryć, że był to mocno emocjonujący dzień.

Ciekawe wydarzenie miało miejsce 15 grudnia. To bowiem w tym dniu, nasze Przedszkolaki obchodziły Dzień Herbaty. Mogły one zaobserwować, jak wygląda proces parzenia herbaty. Zobaczyły, że herbaty mogą mieć różne kolory i dodatki. Całe wydarzenie zakończone zostało degustacją różnych rodzajów herbatek. Nawet dzieci, które nie przepadają za tym napojem, postanowiły skosztować przygotowanej przez nauczycielki herbatki.

Podsumowaniem tego wydarzenia był koncert muzyków. Nasze Przedszkolaki lubią wszystkie formy artystycznego wyrazu, więc jak zwykle miło spędziły ten czas.

16 grudnia odwiedzili nas natomiast aktorzy z Teatru Blaszany Bębenek z przedstawieniem „Renifer Riko ratuje święta”. Aktorzy zachęcali małych widzów do czynnego udziału w spektaklu. Mieli też ciekawe pomysły i zabawne anegdoty, które rozśmieszyły nawet Panie Nauczycielki. Spektakl wprowadził nas w świąteczny nastrój.

Święta Bożego Narodzenia w dużym stopniu kojarzą się z zapachem piernika roznoszącym się po całym domu. Panie Nauczycielki wraz z uczniami miło spędziły czas na wspólnym ozdabianiu pierników. Był to naprawdę pyszny dzień, a na koniec każde dziecko mogło zabrać piękną piernikową paczuszkę do domu. Oczywiście kilka pierników zostało dla Mikołaja.

Święta to również czas przygotowywania ozdób i dekorowania choinki. W związku z udziałem w akcji „Gramy Zmysłami”, dzieci mogły zdobywać nowe doświadczenia sensoryczne i jednocześnie miło spędzały czas na wspólnej zabawie. Powstały więc długie, kolorowe łańcuchy, papierowe lampiony, aniołki, bombki z koralików. Dzięki temu nasze przedszkole wyglądało pięknie i bajkowo. Każdy, kto przekraczał jego próg był w stanie poczuć magię nadchodzących świąt.

Ważnym dniem dla nas wszystkich był 22 grudnia. Dzieci, pięknie, elegancko ubrane zjadły wspólny wigilijny obiad i złożyły sobie życzenia świąteczne. Po południu, odwiedzili nas natomiast rodzice. Wraz ze swoimi pociechami wzięli oni udział w pierwszych warsztatach świątecznych. Przygotowywali bombki, choinki, kartki świąteczne, słuchali zimowych piosenek i na chwilę mogli oderwać się od codziennych obowiązków. To był bardzo wartościowy czas zarówno dla nas, jako nauczycieli, dla dzieci oraz ich rodziców.

Grudzień obfitował w ciekawe wydarzenia. Dzieci miały możliwość uczestniczenia we wspólnych przygotowaniach do świąt. Każdy dzień oczekiwania był urozmaicany innymi zadaniami z kalendarza adwentowego. Przedszkolaki poznały wiele świątecznych piosenek, uczyły się tematycznych wierszyków, brały udział w ozdabianiu pierników, wykonywały kartki świąteczne, przygotowywały wraz z nauczycielami dekoracje. Te wszystkie zdjęcia nawet w połowie nie oddają radości jaką wszyscy mieliśmy z tych przygotowań. Ufamy więc, że kolejny rok przyniesienie nam co najmniej tyle samo radości, co ten, który minął. Plany mamy ambitne, więc powinno się udać