Co się działo u nas w listopadzie?

 

Mówi się, że listopad jest jednym z najsmutniejszych miesięcy w roku. Dni są krótkie i pochmurne, często pada, wieje i jest zimno. Kolorowa jesień się kończy, liście spadają z drzew, trawa staje się bladozielona, a ludziom brakuje słońca. U nas jednak każdy miesiąc ma swój kolor i urok. Uwielbiamy się bawić i wspólnie spędzać czas, a nasze cudowne Panie Nauczycielki dbają o to, aby każdego dnia było radosna atmosfera w grupach. Co więc działo się w listopadzie? Zobaczcie sami!

Miesiąc zaczęliśmy bardzo intensywnie. Wykorzystaliśmy bowiem ostatnie słoneczne dni i piękną pogodę i wybraliśmy się na wycieczkę do Maciejowego Sadu w Lutyni. Dla wszystkich naszych Przedszkolaków było to nie lada przeżycie. Jazda autobusem, spacer po sadzie, próbowanie jabłek, a w końcu ich zbieranie. Dzieci miały również możliwość spróbowania pysznego jabłkowego soku. Wzięły także udział w konkursie wiedzie i okazało się, że byliby fantastycznymi sadownikami. Wróciliśmy zmęczeni (niektórzy nawet zasnęli w autobusie), ale przywieźliśmy ze sobą cała masę jabłek oraz cudowne wspomnienia. Okazuje się, że Przedszkolaki świetnie się odnajdują na wycieczkach i chętnie zdobywają nowe doświadczenia.

  

Zaraz po wycieczce rozpoczął się bardzo intensywny tydzień dla naszych Dzieciaków. Wiewiórki i Gąski, 7 listopada, obchodziły Dzień Postaci z Bajek. Dzieci mogły się przebrać za swoich ulubionych bohaterów, poznawały baśnie i bajki, oglądały książeczki oraz brały udział w różnych konkursach. Mogli wykazać się znajomością piosenek z bajek, ale również udzielali odpowiedzi w quizie wiedzy. Zabawy były połączone ze stymulacją sensoryczną. Niczym Kopciuszek, nasze Przedszkolaki, musiały np. oddzielać groch od fasoli. Oczywiście był to bardzo intensywny dzień, pełen wielu wrażeń. 

W tym samym dniu, w nawiązaniu do nietypowego święta, wzięliśmy udział w przedstawieniu kukiełkowym „Calineczka”. Dzieci mogły zapoznać się z historią małej dziewczynki oraz z jej przygodami. Całość została urozmaicona śpiewem i muzyką.

 

Grupa Delfinków, 8 listopada obchodziła natomiast Dzień zdrowego jedzenia. Dzieci zapoznały się z piramidą żywienia oraz z najważniejszymi witaminami, które występują w żywności. Uczyły się wierszyka „Witaminowe abecadło”, ale także brały udział w aktywnościach i zabawach sportowych, które są nieodłącznym elementem związanym z prowadzeniem zdrowego stylu życia.


 

10 listopada obchodziliśmy natomiast w naszym przedszkolu Dzień Niepodległości. Nasze Przedszkolaki, odświętnie ubrane, odśpiewały o godzinie 11:11 hymn Polski w ramach akcji „Szkoła do hymnu”. Na tą okoliczność zostały przygotowane biało-czerwone flagi i kotyliony, a Wiewiórki nauczyły się piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Na koniec porozmawialiśmy również o innym ważnym historycznie wydarzeniu, a mianowicie o Powstaniu Warszawskim.

Dzieci mogły obejrzeć przedstawienie kukiełkowe o powstańcach. Wszystko to działo się w ramach działań związanych z akcją „BohaterOn”. Widać więc, że był to bardzo ważny dla nas dzień. Gąski, Delfinki i Wiewiórki poznały symbole narodowe i mogły poczuć klimat związanych ze świętowaniem świąt państwowych.


 

21 listopada odbyły się w naszym przedszkolu zajęcia z sensorycznej matematyki. Dzieci miały możliwość wykonywania różnego rodzaju zadań matematycznych z wykorzystaniem nietypowych przedmiotów, takich jak: klocki, klamerki, kasztany, woreczki, pianki czy siemię lniane. Dzięki temu doświadczaliśmy różnych bodźców i utrwalaliśmy kształty cyferek czy znaków matematycznych. To był na pewno ciekawy dzień, pełen nieoczywistych zabaw 

24 listopada gościliśmy u siebie muzyków, którzy zachwycili nas utworami z kanonu muzyki klasycznej. Dzieci były oczarowane i spokojnie wsłuchiwały się w poszczególne dźwięki. Nie zabrakło również zabaw i aktywności, które panie prowadzące zaproponowały Przedszkolakom.

 

25 listopada, grupa Wiewiórek obchodziła natomiast Dzień Pluszowego Misia. Misie to maskotki, które towarzyszą dzieciom zarówno w tych pięknych, jak i smutnych momentach. Okazuje się, że każde dziecko ma swoją ulubioną przytulankę, którą mogło zaprezentować. Nasze Przedszkolaki przygotowały również piękne prace plastyczne. Wykonały misia polarnego za pomocą farb i kolorowego papieru. 

Na koniec miesiąca, Delfinki czekała niespodzianka. Okazało się bowiem, że 30 listopada, Myszka Miki, obchodziła swoje urodziny. A skoro tak, to trzeba było ten dzień w odpowiedni sposób uświęcić. Dzieci mogły więc obejrzeć krótki film z jej udziałem oraz wykonały prace plastyczne. Dało to wszystkim dużo radości.

 

Co działo się w tym czasie w Gąskach? Nasza najmłodsza grupa codziennie uczy się nowych umiejętności i miło spędza czas w swoim gronie. Dzieci mają możliwość doświadczania nowych rzeczy i nabywania nowych umiejętności. Stają się kucharzami, malarzami, spacerują, wykonują ćwiczenia fizyczne i bawią się ze sobą. Jednym słowem, można byłoby rzec, że nie mają czasu na nudę 

Kolejny miesiąc, pełen różnych wrażeń, za nami. Dzieje się dużo, ale my to bardzo lubimy. Dzieci mają możliwość budowania relacji ze sobą, zdobywają nowe doświadczenia, doskonalą różnorodne umiejętności. A to wszystko odbywa się w atmosferze zabawy. Jaki będzie grudzień? Biorąc pod uwagę, że to jeden z najpiękniejszych i najbardziej magicznych miesięcy, to możemy założyć, że będzie cudowny i oczywiście pełen ciekawych aktywności Czekacie z niecierpliwością na to, co ten miesiąc nam przyniesie? Bo my owszem