Słów kilka o lutym

Mówi się, że „idzie luty – obuj dobre buty” – w końcu to nadal zimowy miesiąc. W naszym przedszkolu jednak tyle się dzieje, że jest nam zawsze przyjemnie i czujemy dużo radości. Co prawda z utęsknieniem czekamy na wiosnę, ale mieliśmy pełne ręce roboty w lutym, więc czas leci nam bardzo szybko.

Zapraszamy na krótką relację z podjętych przez nas działań.

8 lutego zawitali do nas muzycy i zagrali nam koncert z wykorzystaniem klarnetu. Nasze Przedszkolaki były zachwycone, chętnie wzięły udział w proponowanych zabawach, śpiewały, grały i świetnie się bawiły wspólnie z muzykami. Nie da się ukryć, że mamy bardzo muzykalne dzieciaki w przedszkolu.

Niespełna tydzień później, odbył się w naszym przedszkolu bal karnawałowy. Nasze Przedszkolaki zamieniły się w smoki, księżniczki, policjantów i wiele innych bajkowych postaci. Pani animatorka postarała się o to, aby nie zabrakło ciekawych zabaw i aktywności. Panie Nauczycielki przygotowały natomiast piękną dekorację, w której dominowały cyrkowe klauny. Zabawa była przednia, każdy wyszedł z niej szczęśliwy, ale jednocześnie bardzo zmęczony.


Po karnawałowych wariacjach przyszedł czas na walentynkowe szaleństwo. Dzieci przez cały tydzień przygotowywały kartki dla swoich przyjaciół, żeby móc im je wręczyć w dniu świętego Walentego, czyli 14 lutego. Poczta walentynkowa nie zawiodła i każdy, nawet Panie Nauczycielki, dostały w tym dniu kartki z życzeniami.


Po grach, balach i zabawach, przyszedł czas na inne aktywności. Nasze Przedszkole zostało zaproszone przez Fundację Radia Zet do projektu „Niepełnosprawność. Rozumiem, akceptuję, wspieram.”. W jego trakcie dzieci realizują szereg zadań, których celem jest:

– rozwijanie umiejętności dostrzegania różnic i podobieństw między ludźmi poprzez docenianie inności jako charakterystycznej cechy oraz pogłębianie wiedzy na temat własnej osoby;
– nabycie wiedzy dotyczącej osób z niepełnosprawnością, ich możliwości oraz ograniczeń;
– rozpoznawanie i nazywanie podstawowych emocji oraz kształtowanie świadomości, że są uniwersalne dla wszystkich ludzi;
– kształtowanie poczucia, że pomoc drugiemu człowiekowi powinna być elementem codzienności każdego z nas oraz nauka bezpiecznego udzielania pomocy;
– kształtowanie postaw sprzyjających rozwojowi indywidualnemu oraz społecznemu.

Dzieci bardzo chętnie wykonują ćwiczenia, które zostały zaproponowane w projekcie. Poznają swoje emocje oraz emocje innych osób, uczą się tego, jak wygląda alfabet Braila, jak wygląda komunikacja z wykorzystaniem języka migowego. Jest to bardzo wartościowa lekcja dla wszystkich.

Ale luty to nie tylko ciekawe imprezy, wydarzenia czy projekty. To również codzienna praca z dziećmi. Co udało się zrobić w każdej grupie w tym miesiącu? Delfinki wykonały szereg prac plastycznych. Pierwszym działaniem było gniazdo. Co prawda to jeszcze zima, ale już powoli czuć, że powietrze jest cieplejsze, więc ani się obejrzymy, a zawita do nas wiosna.

Po gniazdach przyszedł czas na dinozaury. W każdej grupie dzień dinozaura był hucznie obchodzony. Dzieci miały możliwość wykonania wielu ciekawych zadań. Delfinki przygotowały swoje kamienne dinozaury, które później ozdobiły pięknymi kolorami.

Wiewiórki natomiast poszukiwały dinozaurów w kolorowym ryżu, wykonywały ćwiczenia fizyczne z wykorzystaniem sprzętu do integracji sensorycznej oraz oglądały ilustracje przedstawiające dinozaury. Ten dzień był niezwykle intensywny i obfitował w wiele ciekawostek. Na koniec Wiewiórki mogły sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując quiz o dinozaurach.


Oprócz dnia dinozaura, Wiewiórki zapoznały się w lutym z jeszcze jednym, bardzo ciekawym tematem. Był on związany z kosmosem. Przygotowanie plakatów, nazywanie planet, rozmowy na temat gwiazd to było coś, co sprawiło, że dzieci mocno się zaangażowały i chętnie wykonywały wszystkie zadania przygotowane przez Panie Nauczycielki.

Gąski natomiast mocno stawiają na rozwój integracji sensorycznej, zwłaszcza sfery dotykowej. Dlatego też na zajęciach w tej grupie często pojawiają się pianki sensoryczne, plastelina czy masy plastyczne. W końcu brudne dziecko, to szczęśliwe dziecko.


Myślę, że luty był bardzo ciekawym miesiącem i dużo się w nim działo. Co nas czeka w marcu? To już niespodzianka, ale to pierwszy wiosenny miesiąc, więc na pewno będziemy mocno świętować nadejście wiosny.