Święta Bożego Narodzenia to bardzo inspirujący czas. Zwłaszcza, kiedy za oknem pada śnieg i jest mróz. Tego już dawno nie doświadczyliśmy, ale jednak każdy przyznaje, że ten okres wiąże się z przyjemnymi emocjami i odczuciami. Jest to również czas, kiedy dzieci najczęściej nie chodzą do przedszkola i szkoły. Dlatego warto zaproponować im aktywności, które mogą wykonać w domu. Poniżej więc kilka inspiracji na wspólną, świąteczną zabawę z dziećmi:

1. Zaangażowanie dzieci w przygotowywanie pierników – jest to fantastyczne zadanie sensoryczne. Dzieci mogą poczuć zapachy, ugniatać ciasto, próbować składników, ozdabiać pierniki, a w końcu jest zjeść lub powiesić na choinkę. Nie da się ukryć, że pozwala to miło spędzić czas całej rodzinie.

Źródło: https://mamotoja.pl/male-dziecko/gry-i-zabawy/jak-zrobic-sztuczny-snieg-do-dekoracji-30814-r1/

2. Zabawy ze śniegiem, ale bez śniegu – oczywiście, że atrakcją samą w sobie jest spadający śnieg i aktywności z nim związane niosą wiele radości. Nie da się jednak ukryć, że często aura nam nie sprzyja, a jednak warto z dziećmi wykonać zabawy, które mocno wiążą się z zimą. Można więc przygotować sztuczny śnieg. Uzyskamy go mieszając ze sobą mąkę ziemniaczaną i piankę do golenia. Rzucanie się śnieżkami świetnie wpływa na rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej. W tym celu warto więc pozgniatać białe kartki i rzucać je do siebie lub do innego, wyznaczonego celu. Kolejnym dobrym ćwiczenie jest robienie aniołków na śniegu. Jeśli jednak brak na dworze białego puchu, to podobne ćwiczenie można zrobić po prostu w domowym zaciszu.

Źródło: https://mamotoja.pl/male-dziecko/gry-i-zabawy/jak-zrobic-sztuczny-snieg-do-dekoracji-30814-r1/

3. Jedną z tradycji bożonarodzeniowych jest dekorowanie domu. Jest to więc idealna okazja do zaangażowania dzieci i wspólnego spędzenia czasu. Jakie ozdoby łatwo przygotować na choinkę? Świetnym rozwiązaniem jest zrobienie łańcucha z pasków kolorowego papieru. Zapewne wielu z Was pamięta, jak samodzielnie go przygotowywało w dzieciństwie i ile frajdy to dawało. Jeśli mamy możliwości i cierpliwość, to dobrym rozwiązaniem jest ozdabianie styropianowych bombek. Można do tego celu wykorzystać cekiny, wstążki albo zwykłe pisaki. Z patyczków laryngologicznych i kleju (najlepiej klej na gorącą lub magic) można zrobić piękne gwiazdki na choinkę. Na koniec można je posmarować np. niebieskim klejem z brokatem, żeby jeszcze bardziej przypominały śnieżynki.

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/587438345174138584/visualsearch/?x=16&y=16&w=328&h=608&cropSource=6

4. Wspólne przygotowanie kartek świątecznych – tradycja wysyłania kartek jest bardzo miła i warto ją kultywować. Zwłaszcza, gdy kartek nie kupujemy gotowych w sklepie, a wspólnie je przygotowujemy. Są one cudowna pamiątką.

Źródło: https://polki.pl/dom/do-domu,swiateczna-kartka-diy,10083793,artykul.html

Widać więc, że jest wiele możliwości na spędzanie wspólnie czasu w okresie okołoświątecznym. Pamiętajcie, że jest to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu. W trakcie przygotowań do świąt można z dziećmi dzielić się swoimi wspomnieniami z tego okresu.

Niech to będzie piękny czas spędzony w miłej atmosferze, z najbliższymi Życzymy Wam wesołych świąt!!!

Justyna Kapuścińska-Kozakiewicz