Pożegnania nadszedł czas…, czyli jak przygotować się do zakończenia przedszkola?

Każda historia ma swój początek i swój koniec. Tak również jest z przedszkolem. Dzieci przychodzą jako maluchy, często trzyletnie, a my, nauczyciele patrzymy na ich rozwój. Obserwujemy wiele zmian, które zachodzą w ich zachowaniu. Dzieci stają się bardziej zwinne i lepiej radzą sobie z wykonywaniem ćwiczeń fizycznych, zaczynają coraz sprawniej uczyć się nowych rzeczy, zapamiętują więcej informacji. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze umiejętność zabawy w grupie, z innymi i panowanie nad swoimi emocjami. Dlatego też tak przykro nam, gdy nasze Przedszkolaki kończą swoją przygodę na tym etapie i zaczynają karierę szkolną.

 

Jak jednak poradzić sobie z tą zmianą? Jak wesprzeć dziecko i dać mu wsparcie na koniec roku przedszkolnego?

  • Konieczne jest omówienie tego, co się wiąże z końcem przedszkola. Dziecko powinno wiedzieć, że zmienia placówkę, że będzie chodziło do szkoły. Warto, żeby zostało zaangażowane w wybór pierwszej wyprawki, plecaka, zeszytów. Dzięki temu poczucie się ważne i słuchane.
  • Nie można zaprzeczać emocjom dziecka – młody człowiek może bardzo przeżywać zmiany, które zachodzą. Będzie więc lękliwy, smutny, może płakać. Warto więc okazywać zrozumienie dla jego uczuć i emocji oraz zadbać o to, aby miał możliwość swobodnego ich wyrażania.
  • Rozstanie nie powinno być z zaskoczenia – warto dać dziecku czas na oswojenie się z tym, że kończy jakiś etap w swoim życiu. Powinien mieć możliwość pożegnania się z kolegami, z paniami nauczycielkami.
  • Pielęgnujcie wspomnienia – niech w pokoju zawiśnie jakieś zdjęcie z przedszkola albo wspólnie stwórzcie album, do którego będziecie sięgać w wolnej chwili, żeby powspominać czas w przedszkolu.
  • Czasem warto się spotykać na innym gruncie, zwłaszcza, gdy grupa przedszkolna była bardzo zżyta i dzieci za sobą tęsknią, to warto zaproponować im spotkanie w parku czy na placu zabaw. Jest to ważne zawłaszcza na samym początku.

Nikt nie lubi rozstań, ale są one niezbędnym elementem w naszym życiu. Ważne jest, aby dać dziecku przestrzeń na poradzenie sobie z tą sytuacją. Dlatego też organizowane są w przedszkolach specjalne imprezy na pożegnanie. Spinają one bowiem spójną klamrą wszystkie te lata i piękne chwile spędzone w przedszkolu.

Życzymy Wam dużo siły w tym czasie pożegnać! Nie wstydźcie się też swoich łez – dzieci powinny wiedzieć, że Wam również jest smutno. Smutek to normalna emocja, z którą trzeba się jakoś uporać!

Justyna Kapuścińska-Kozakiewicz