Jak ubrać dzieci do przedszkola?

Rodzaj ubioru zależy w dużej mierze od preferencji dziecka i rodzica. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że ubranka do przedszkola powinny spełniać kilka wymagań. Skompletowanie dobrej wyprawki powinno być dla rodziców najważniejszym zadaniem. Na co zatem zwrócić uwagę kupując ubranka do przedszkola dla swoich pociech? Poniżej znajduje się kilka wskazówek:

1) Strój musi być wygodny.
Strój dziecka nie może być obcisły i ciasny oraz powinien zapewniać pełną swobodę ruchów. W przedszkolu dużo się dzieje. Dzieci bawią się na dywanie, biegają, skaczą i ćwiczą, żeby nie czuły się zawstydzone. Odzież musi być wykonana z elastycznych i miękkich materiałów.

2) Ubiór powinien zapewniać możliwości rozwijania niezależności.
Dlatego bardzo ważne jest, aby można je było łatwo założyć i zdjąć. Dziecko powinno mieć możliwość nauki zapinania guzików czy zamków błyskawicznych, ważne jest jednak dostosowanie poziomu trudności do wieku i możliwości dziecka. W przypadku młodszych dzieci warto zaopatrzyć się w spodenki z gumką, którą można szybko zdjąć w toalecie oraz buciki zapinane na rzep, natomiast przy 6-latkach można bez problemu pokusić się o zawiązanie sznurówek w butach.

3) Ubrania nie powinny być zbyt eleganckie i bardzo drogie.
Warto pamiętać, że w przedszkolu dzieci brudzą się zarówno podczas zabawy, jak i jedzenia. Nie powinno być tak, że będzie to powodować silny stres dla dziecka. Warto także zadbać o to, aby ubrania były wykonane z materiałów łatwych do prania.

Czego nie może zabraknąć w wyprawce dziecka?:

1) Zmiana ubrania w przypadku silnego zabrudzenia dziecka;
2) bielizna;
3) czapkę do noszenia podczas spaceru lub na plac zabaw;
4) obuwie zmienne;
5) szalik lub szalik na wietrzne dni;
6) bluza, którą zawsze można założyć w przedszkolu, np. do przedszkola. kiedy jest czas relaksu;
7) wodoodporna kurtka i buty.

Warto także regularnie sprawdzać, czy niczego nie brakuje w szafce dziecka. Jeśli i Ty masz wątpliwości w tym zakresie, warto zapytać nauczycieli, jakie ubrania są najlepsze. Mają duże doświadczenie i wiedzą, co się sprawdza i w czym dzieci czują się dobrze. Zadbajmy więc o komfort dzieci. W przedszkolu nie chodzi o to, żeby ubrania były drogie i markowe, ale żeby były wygodne i takie, które łatwo można zabrudzić lub np. zrobić w nich dziurę. Ubranie to często pokazuje, że dziecko świetnie się bawiło w gronie rówieśników.

Justyna Kapuścińska-Kozakiewicz