Nadchodzi wiosna, piękna pora roku. Zaczynają pojawiać się pierwsze zielone listki na gałązkach, ptaki przylatują z ciepłych krajów, przyroda budzi się do życia. Dnia są coraz dłuższe i cieplejsze, co napawa nas optymizmem i radością. W przedszkolach to czas, kiedy na korytarzach zaczynają pojawiać się ciekawe dekoracje. A co można zrobić z dziećmi w domu? Mamy dla Was kilka inspiracji na zabawy i prace plastyczne, które możecie wykonać wspólnie z dziećmi. Jesteście ciekawi? Zapraszamy!

1. Sadzenie owsa lub rzeżuchy – jest to świetna zabawa dla dzieci i jednocześnie ciekawe doświadczenie przyrodnicze. Przedszkolaki samodzielnie mogą przygotować podłoże pod rośliny, a następnie je pielęgnować, podlewać. Każda wyrośnięta roślinka to duża radość dla dziecka. A dodatkowo, można ją potem wykorzystać do przygotowania dekoracji świątecznych 😊 

2. Wiosenne drzewko – do jego przygotowania będzie potrzebna rolka po papierze toaletowym, bibuła, oraz plastelina. Rolke należy owinąć brązową bibułą. Koronę drzew wyklejamy plasteliną na sztywnej kartce a następnie przyczepiamy kolorowe kulki z bibuły. Tak przygotowane drzewko może stać się dekoracją na parapecie lub stole

3. Lepienie baranka wielkanocnego z masy solnej lub gliny – przygotowanie takiego baranka zajmuje dość dużo czasu. Na samym początku należy wykonać masę solną. Miesza się w tym celu wodę z mąką i solą w odpowiednich proporcjach. Kiedy już masa będzie gotowa wspólnie lepimy baranka lub inne zwierzątko i zostawiamy do wyschnięcia. Na koniec, przy pomocy farb nadajemy zwierzątku odpowiednie kolory. 

https://mojedziecikreatywnie.pl/tematyka/prace-plastyczne-wielkanoc/

4. Stroik wielkanocny – do jego przygotowania będą potrzebne wydmuszki, kawałek kory, sztuczny mech, kwiaty i klej na gorąco. Do kory przyklejamy mech i wydmuszki. Następnie w wydmuszki wkładamy wiosenne kolorowe kwiatki. Tak przygotowany stroik będzie świetną dekoracją na świątecznym stole. Jeśli wykorzystujemy prawdziwe kwiatki, konieczne jest nalanie odrobiny wody do wydmuszek. 

https://mamotoja.pl/rodzina/swieta-i-uroczystosci/wielkanocne-dekoracje-6-pomyslow-na-diy-3914-r3/

5. Koguciki – do ich przygotowania będą potrzebne opakowania po jajkach, filc, nożyczki, klej na gorąco oraz jajka. Odcinamy jedno miejsce na jajka z całego opakowania. Następnie rysujemy oczy oraz przyklejamy dziur i grzebień. Na koniec przygotowujemy pisankę lub kraszankę i umieszczamy w odpowiednim miejscu. Świetnie można dzięki temu wyeksponować wielkanocne jajka. 

https://mamotoja.pl/rodzina/swieta-i-uroczystosci/wielkanocne-dekoracje-6-pomyslow-na-diy-3914-r3/

Mamy nadzieję, że zaproponowane ćwiczenia będą dla Was inspiracją do zabawy w domowym zaciszu i wspólnego przygotowania ciekawych dekoracji na nadchodzące święta.