Wakacje to cudowny okres, w którym czas biegnie trochę wolniej. Może jest to spowodowane upałem na zewnątrz, może urlopami, z których korzystamy. Niezależnie od powodów tego stanu rzeczy, warto się chwilę zatrzymać lub chociaż zwolnić i spędzić ten czas z dziećmi na wspólnej zabawie. Poniżej kilka propozycji:

  1. Zabawy z wykorzystaniem substancji brudzących – większość dzieci lubi się brudzić i sprawia im to wiele radości. Dlatego też, oprócz zabaw w kałużach czy błocie, warto czasem zaproponować dzieciom lepienie z plasteliny, modeliny czy przygotowanie wspólnie różnych mas plastycznych. Świetnie sprawdzają się masy solne, masy jadalne (np. marchewkolina) czy samodzielnie przygotowany piasek kinetyczny. Wiele przepisów można znaleźć w internecie, więc zachęcam do poszukiwań.
  2. Budowanie bazy – kto z nas nie pamięta zabaw, w których budował domki lub bazy? Jest to świetna aktywność dla dzieci, ponieważ wpływa na rozwój umiejętności kreatywnego myślenia czy planowania. Czasem do przygotowania bazy wystarczy koc lub prześcieradło i kilka poduszek. Można to uzupełnić o inne aktywności „na niby”, np. picie kawy czy przygotowywanie obiadu. Świetnie sprawdza się to w czasie burzowo-deszczowych dni.
  3. Zabawy taneczne, np. taniec pokazywaniec – wspólnie z dzieckiem można wybrać jakąś ciekawą piosenkę i umówić się na pokazywanie do niej różnych rzeczy. Najlepiej, żeby pokazywanie odbywało się na zmianę, raz robi to dziecko, a raz rodzic.
  4. Wspólne przygotowywanie posiłków – jest to nie tylko dobra forma spędzania wspólnie czasu, ale również świetna zabawa. Można bowiem dosypywać różne składniki, mieszać, ubijać, ściskać, ugniatać. A w końcowych efekcie otrzymuje się pyszne ciasto, babeczki lub sałatkę.
  5. Podchody z dziećmi – pozwalają one poprawić logicznie myślenie i dają szansę na radzenie sobie z różnymi emocjami pojawiającymi się w trakcie.
  6. Gra w klasy – to bardzo znana i lubiana zabawa. Chyba każdy z nas, będąc dzieckiem, z pewnością bawił się w nią przynajmniej raz. Dlatego warto dzieciom pokazać, jak rodzice bawili się będąc dziećmi.
  7. Malowanie kredą po chodniku – nie ma chyba dziecka, które nie lubi rysować kredą po chodnikach. Dlatego nie zapomnij kupić swojemu maluchowi zapas kolorowej kredy, a zabawa będzie świetna!
  8. Zabawy z piłką.
  9. Gra w badmintona.
  10. Skakanie na skakance.

Jak widzicie nie trzeba wiele, żeby miło spędzić wspólnie czas. Bawcie się dobrze i przede wszystkim bezpiecznie.
Justyna Kapuścińska-Kozakiewicz